Lang_pl
Lang_de
 
 

Rańsk - wieś (Rańsk)

Rańsk, gmina Dźwierzuty (niem. Rheinswein)


Rańsk - wieśHistoria

Rańsk, dawniej Rheinswein, to mała, malownicza wieś, której początki sięgają XIV w. Swoją nazwę wzięła od Jeziora Rańskiego nad brzegiem, którego jest położona.

W 1486r. Wielki Mistrz Krzyżacki nadaje braciom Kuchmeister von Sternberg kompleks dóbr tzw. rańskich. Wiele razy dobra te są dzielone i przechodzą z rąk do rąk. Właścicielami rańskich włości byli członkowie rodów von Boyen, von Taubenheim, von Groeben czy von Berg.

Na początku XX w. część majątku w Rańsku rozparcelowano, część nadal stanowiła dobra szlacheckie. Do dzisiaj zachowały się niektóre ze starych zabudowań Rańska - część budynków folwarcznych, obora, młyn, domy z czerwonej cegły, dawna mleczarnia.

Najbardziej wyjątkowy ze wszystkich rańskich zabudowań jest kościół ewangelicko - augsburski. Wzniesiony został w latach 1815 – 1827. Budulcem były typowe dla tych terenów kamienie polne, naniesione tu przez lodowiec w czasie ostatniego ze zlodowaceń. Ciekawe jest połączenie muru kamiennego z murem pruskim, z którego zbudowana została górująca nad okolicą wieża. W kościele tym stale odbywają się msze odprawiane przez przyjezdnego pastora.

 


Okolica

Rańsk to malownicza i spokojna wioska w powiecie szczycieńskim. Położony jest na północno - wschodnim brzegu Jeziora Rańskiego przy drodze nr 600 Szczytno - Mrągowo. We wsi znajdują się dwa sklepy spożywcze i piekarnia, w której zawsze można kupić świeże mazurskie pieczywo. Okoliczne domy zbudowane są w mazurskim stylu z zalegających na polach kamieni.
Nad Rańskiem góruje ewangelicki kościół, w którym regularnie odbywają się msze.

Okolice Rańska posiadają unikalne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Osobliwością są najstarsze
 w Europie 200 – letnie jałowce, liczne wyniosłe dęby, sosny i brzozy. Okoliczne lasy i brzegi jezior zamieszkują łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki i bobry.
Cierpliwy obserwator z pewnością wypatrzy orła bielika, rybołowa i bociana czarnego. Na  wyspie zamieszkują kormorany.Ranki i wieczory wypełnia klangor żurawi.

Wokół Rańska rozciąga się wiele jezior, po których można żeglować, wędkować i nurkować. Jeziora wokół Rańska objęte są strefą ciszy, co sprawia, że wypoczynek nad nimi jest prawdziwą przyjemnością. Lasy obfitują w grzyby , jagody i żurawiny, a wędrując nimi można znaleźć ślady dawnego osadnictwa.

źródło informacji

 

Zdjęcia

Rańsk - wieś
Rańsk - zachód słońca nad jeziorem Rańskim©fot. Tadeusz Plebanski
Rańsk - wieś
Rańsk - droga do starego cmentarza©fot. Tadeusz Plebanski
Rańsk - wieś
Rańsk - droga przez wieś©fot. Jagoda Plebańska
Rańsk - wieś
Lasy wokół Rańska i jezioro - fotografia z latawca.©fot. Tadeusz Plebanski
Rańsk - wieś
Lasy wokół Rańska i jezioro - fotografia z latawca.©fot. Tadeusz Plebanski

Zdjęcia archiwalne

1919 do 1945
Rańsk - wieś
Rańsk - gospoda, pastorówka, mleczarnia, jezioro na archiwalnej pocztówce z lat międzywojennych---źródło www.historische-masurische-vereinigung.de , prawa autorskie wygasły©Przesuń: tadeusz1

Filmy

Filmy


Linki zewnętrzne

 
 
© 2020 Plocman Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone | Kontakt | Polityka Prywatności           PodlasieMazuryŚwiat