Lang_pl
Lang_de
 
 

Kal - pokutna kolumna (Kal)

Kal, gmina Węgorzewo (niem. Kehlen)

Kal - pokutna kolumnaKalska Kolumna, wzniesiona pod koniec XVI wieku znajduje się po lewej stronie drogi z Węgorzewa do Kalu, na małym cmentarzu na wzniesieniu. Według ludowych podań, jest to wieża pokutna, wzniesiona w miejscu gdzie Bóg uderzeniem pioruna zabił oddające się zakazanej miłości dwie pary kochanków, którym rodzice zakazali ożenku. Potwierdza to napis na tablicach umieszczonych na kolumnie, głoszący:

Kal - pokutna kolumna"W świąteczny dzień dwie pary gorącą miłością złączone tu zostały ogniem Wulkana naznaczone. Ciała spalone oraz odarte ze wstydu chlubnego sąsiedzi odkryli na trzeci dzień dopiero. I któż by nie uwierzył, że cichy ogień strawił kości tych, co praw boskich nie słuchają w skrytości. Stąd nauka wypływa dla ciebie, przechodniu, pobożna, że to kara, bo bez Boga kochać nie można"

Podobno w przydrożnym budynku Paweł, Benedykt, Gertruda i Róża, oddali się zakazanej miłości, za co miała spotkać ich sroga kara. Wszyscy zginęli, a ich śmierć odkryto dopiero po trzech dniach, gdy nad budynkiem zaczęły krążyć wrony. Zdaniem niektórych to Bóg uderzeniem pioruna zabił grzeszników. Inni twierdzili, że to sprawka diabła. Ciał zmarłych nie pogrzebano w święconej ziemi, lecz zawleczono je do pobliskiego bagna, gdzie zapewne spoczywają po dzień dzisiejszy.

Właśnie ku przestrodze miano umieścić na kolumnie wiersz węgoborskiego pastora Wincentego Barfusa. Zapisany po polsku, niemiecku, litewsku i łacinie, tak aby mógł być on odczytany przez wszystkich ówczesnych mieszkańców okolic, przestrzegał przed nieczystą miłością.

Zdjęcia

Kal - pokutna kolumna
Kal Kolumna ---
Autor Janericloebe - zdjęcie stanowi własność publiczną©fot. tadeusz1
Kal - pokutna kolumna
Kal Kolumna --- Autor Janericloebe - zdjęcie stanowi własność publiczną©fot. tadeusz1
Kal - pokutna kolumna
Kal - kolumna pokutna---Autor Janericloebe - zdjęcie stanowi własność publiczną©fot. tadeusz1

Zdjęcia archiwalne

Nieprzypisany
Kal - pokutna kolumna
fotograf: nn, Kal. Tzw. Kolumna Kalska na cmentarzu©Przesuń: ISPAN
 
 
© 2019 Plocman Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone | Kontakt | Polityka Prywatności           PodlasieMazuryŚwiat