Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Elbląg - zabytkowy kościół par., ob. katedralny p.w. św. Mikołaja - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Elbląg - zabytkowy kościół par., ob. katedralny p.w. św. Mikołaja (Elbląg)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 02-03-2010 19:55:18
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 26-08-2012 13:49:40
Elbląg - zabytkowy kościół par., ob. katedralny p.w. św. Mikołaja
pdf

Elbląg (niem. Elbing, prus. Elbings)


 Elbląg - zabytkowy kościół par., ob. katedralny p.w. św. MikołajaZabytkowy kościół parafialny, obecnie  katedralny p.w. św. Mikołaja znajduje się przy ul. Stary Rynek / Mostowa. Budowany był w latach 1226, 1340, 1380, a do rejestru zabytków wpisany pod nr: 17/N z 21.11.1959r.

Budowę kościoła rozpoczęła sie w roku 1246, ale zwieńczenie wieży powstało dopiero w roku 1603. W tragicznym dniu 26 kwietnia 1777 roku uderzenie pioruna całkowicie zmieniło obraz miasta. Spłonął kościół i stojący obok ratusz. Ratusz odbudowano w innym miejscu i wyszło mu to na zdrowie, ale z kościołem sprawa nie była już taka prosta.
Gmina katolicka w Elblągu nie była liczna i przez to nie dysponowała odpowiednimi funduszami. Kościół odbudowano jako budowlę jednonawową i znacznie niższą - obniżono go o 6 metrów. Przez wiele lat był bez wieży i trudno go czasami znaleźć na ilustracjach z tego okresu. Dopiero w roku 1897 Rada Parafialna gminy katolickiej zebrała fundusze i uchwaliła odbudowę wieży. Koszt całego przedsięwzięcia miał wynieść 150 tys. marek. Inwestycję zakończono w roku 1907 i od tego czasu na zdjęciach i pocztówkach pojawił się nowy element - wieża kościoła św. Mikołaja. Zastanawiający jest fakt braku ilustracji przedstawiających odbudowę wieży - nie ma ani zdjęć ani rysunków, nie mówiąc o pocztówkach.
Rok 1945 przyniósł kolejną katastrofę. Ale w konstrukcji nośnej wieży użyto elementów stalowych i charakterystyczna sylwetka kratownicy pojawia się na zdjęciach z lat czterdziestych XX wieku. Kościół odbudowano jako budowlę trzynawową, ale sylwetka wieży została mocno zmieniona.

 

Elbląg - zabytkowy kościół par., ob. katedralny p.w. św. Mikołaja

 

 

ze zbiorów Jerzego Zaskiewicza

więcej o okolicy

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.1586
Długość : 19.3954

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map