Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Unikowo - zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Unikowo - zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela (Unikowo)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 28-02-2010 14:40:36
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 04-06-2012 14:34:05
Unikowo - zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela
pdf

Unikowo (niem. Glockstein), gmina Bisztynek


Zabytkowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, wzniesiony w XV wieku , nr rej.: 620 z 7.10.1967r.

Unikowo to wieś założona w 1340 r. na prawie chełmińskim. Jej zasadźcą był Prus imieniem Thaysot. Wieś nosiła początkowo pruską nazwę Knogstin (od jeziora nad którym była położona, a którego juz nie ma, choć tuż za budynkiem plebanii można zobaczyć jego dawna linie brzegową.). Pierwszy dokument lokacyjny wsi zaginął. Prawo chełmińskie tej wsi zostało potwierdzone dokumentem z 11 listopada 1357 roku. W wykazie parafii z końca XV wieku występuje kościół w Unikowie, do którego należał jako filialny kościół w Rynie Reszelskim (dziś gmina Kolno). Na początku XIX wieku do parafii należały: Dąbrowa, Ryn Reszelski i Wysoka Dąbrowa.

Podobnie jak w innych miejscowościach we wsi istniała szkoła. Powstała w tym samym czasie co parafia. W 1935 roku w szkole tej uczyło dwóch nauczycieli, a uczyło się 87 uczniów. Po II wojnie światowej szkoła podstawowa w Unikowie została uruchomiona 16 listopada 1945 roku.

Wieś ta w roku 1939 liczyła 501 mieszkańców. Niemiecka nazwa wsi to Glockstein. Jest to nazwa odosobowa.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zachował się od początku XV wieku w prawie niezmienionej formie. To budowla późnogotycka (zabytek II grupy), wybudowana w latach 1370-1380, odnawiana w 1850 - z tego okresu pochodzą neogotyckie szczyty wieży. Wystrój wnętrza barokowy, ołtarz główny z roku 1712 z obrazami św. Jana Chrzciciela, Michała Archanioła oraz rzeźbami świętych. Obraz wotywny z 1639 r. przedstawia scenę Ukrzyżowania oraz z postacią miejscowego proboszcza Mikołaja Cronensisa (Duńczyk). W posadzce umiejscowione trzy płyty nagrobne, wśród których także proboszcza Mikołaja Cronensisa z datą 1650.

We wsi można zobaczyć kapliczki warmińskie, krzyże przydrożne, warmińskie zabudowania, nabyć napoje i posiłki w dwóch miejscowych sklepach. Jedną z tajemnic Unikowa są kajdany (?) wmurowane tuż przy wejściu bocznym do kościoła. Kto i po co je tam wmurował? Czyżby dla niepoprawnych parafian?

źródło informacji

Na archiwalnych zdjęciach ze zbiorów IS PAN poza kościołem można zobaczyć zabytkową zabudowę wioski.

 

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.0472
Długość : 20.9861

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map