Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Bęsia - zabytkowy zespół pałacowy - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Bęsia - zabytkowy zespół pałacowy (Bęsia)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 08-04-2010 15:00:29
Autor modyfikacji : Warmiak50
Data modyfikacji informacji : 16-01-2014 14:02:11
Bęsia - zabytkowy zespół pałacowy
pdf

sia, gmina Kolno (dawniej prus. Bansē, niem Bansen)

Zabytkowy zespół pałacowy z XVIII stulecia, nr rej.: dec. z 4.07.1949 oraz 617 z 7.10.1967r. W skład zespołu wchodzą:

Besia - zabytkowy zespół pałacowy

Zabytki::

  • - park, nr rej.: 1328 z 13.12.1978r.
  • - czworak (ruina), XIX/XX wiek, nr rej.: 4217 z 17.07.1992r.
  • - wiatrak holender, nr rej.: 622 z 7.10.1967r.

Bęsia - zabytkowy zespół pałacowyPałac w Bęsi wybudowany został w stylu barokowym w latach 1720-1730. Korpus główny powiększony później został o dobudowane boczne skrzydła na początku XIX wieku. Murowany z cegły, boniowany, piętrowy z parterowymi dobudówkami po bokach. Dwukondygnacyjny korpus główny pałacu wzniesiono na rzucie prostokąta z obustronnymi ryzalitami na osi głównej elewacji wzdłużnych. Część główna budynku 9-cio osiowa z ryzalitem od frontu (strony północnej) poprzedzony jest szerokimi schodami, a ryzalit od strony parku poprzedzony był zadaszonym tarasem na poziomie parteru. Od strony środkowej otwór drzwiowy, do którego prowadzą betonowe schody. Od strony południowej weranda. Dach uskokowy. Jednokondygnacyjne skrzydła boczne pałacu wybudowane zostały na rzucie litery „L” i od strony frontu pałacu sprawiają wrażenie jakby wzniesiono je na rzucie prostokąta. Gmach główny pałacu i skrzydła boczne przykryte są dachami mansardowymi. 

Bęsia - zabytkowy zespół pałacowyStarosta Carl Otto Benjamin von Knobloch pod koniec XIX wieku zlecił mistrzowi zduńskiemu z Reszla postawienie w salonie pałacu - pieca, który stał się manifestem popierającym lokalnych rzemieślników i wytwórców, w ekonomicznej walce o ich przetrwanie w dobie zalewu sprowadzanych wyrobów z podberlińskiego zagłębia fabryk kafli i pieców w Welten. 

Od 1945r był siedzibą – Zespołu PGR w Górowie, a od 1958r służył jako siedziba Dyrekcji Rolniczego Rejonowego Zakładu Doświadczalnego i działów pionu naukowo-wdrożeniowego. Pałac z parkiem w 1967 r. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 07.10.1967r wpisany został do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego. W 1975 r. po reformie administracyjnej Polski uległa zmianie nazwa tego typu zakładów z RRZD na Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Modernizację i remont kapitalny wnętrz przeprowadzono w końcu lat 70-tych, a na początku lat osiemdziesiątych do pałacu zakupiono nowe stylowe meble. Po przejęciu bęsiowskich nieruchomości przez AWRSP w 1991 r. następowała stopniowa degradacja istniejących środków trwałych i „topniało” ich wyposażenie, np. część mebli z pałacu w Bęsi sprzedano do pałacu w Łężanach. Od 1998 r. pałac jak i majątek ziemski, wiatrak holenderski, jest własnością prywatną. Obecnie pałac w Bęsi po kilku zmianach właścicieli jest w złym stanie technicznym. Stoi zamknięty, nic się w nim nie robi, dach się zapada, postępuje niszczenie dachu i elewacji, wypaczenie klepek w posadzkach. Potwierdziła to przeprowadzona w dniu 21 grudnia 2009 r. kontrola Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Więcej informacji na stronie: www.naszabesia.pl.tl

B/S

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.9479
Długość : 20.9962

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map