Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Chrzanowo - cmentarz ewangelicki z mogiłami z okresu I wojny światowej - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Chrzanowo - cmentarz ewangelicki z mogiłami z okresu I wojny światowej (Chrzanowo)

resize
Autor informacji : Adam Rajkiewicz
Data utworzenia informacji : 07-10-2016 12:01:55
Autor modyfikacji : Adam Rajkiewicz
Data modyfikacji informacji : 09-10-2016 20:03:00
Chrzanowo - cmentarz ewangelicki z mogiłami z okresu I wojny światowej
pdf

 

Chrzanowo (niem. Chrzanowen) wieś sołecka w gminie Ełk.


 

Chrzanowo - cmentarz ewangelickiDuży, zadbany cmentarz na północ od wsi, przy drodze Ełk - Staświny.

 

 

 

Chrzanowo - cmentarz ewangelickiUżytkowany również po 1945 roku. Odrestaurowany w latach 2001-2002, o czym informuje kamień dziękczynny. Otoczony kamiennym niskim murkiem z wejściem przez drewnianą bramę. Na słupach bramy polskie i niemieckie napisy informacyjne. Przy drodze kamień z wyrytym krzyżem sugerujący, że dalej, w kępie drzew, znajduje się miejsce wiecznego spoczynku. W centrum cmentarza współczesny, duży drewniany krzyż. Na cmentarzu zachowało się wiele różnorodnych nagrobków. Część z nich, to współcześnie ustawione kamienie polne z inskrypcjami informującymi o kwaterze rodzinnej lub poszczególnych osobach tam pochowanych. W ten sposób upamiętniono rodziny: Koschorrek, Behrend, Segatz, Schneider, Heinrich, a także Gertrud Kraft †1928, Fredericke Ludwig z domu Schnella, oraz Charlotte i Otto Kurzik. Cementowy krzyż upamiętnia rodzinę Johanna Böhnke.

Chrzanowo - cmentarz ewangelickiNa cmentarzu znajdują się dwie kwatery żołnierskie z okresu I wojny światowej. Jedna z nich to mogiła zbiorowa dwóch nieznanych żołnierzy armii niemieckiej, a druga to dwie mogiły dwóch nieznanych żołnierzy armii rosyjskiej.

 

Chrzanowo - cmentarz ewangelickiNa cmentarzu znajdują się też dwa kamienne nagrobki, pod którymi pochowane są najprawdopodobniej cywilne ofiary Wielkiej Wojny.

 

Chrzanowo - cmentarz ewangelicki Również II wojna światowa pozostawiła ślad na tym cmentarzu. Symboliczny nagrobek upamiętnia dwóch braci, Bruno i Alfreda Bublinskich. Obaj polegli w 1941 roku, pierwszy na froncie wschodnim, a drugi w Grecji.

 

Chrzanowo - cmentarz ewangelickiNa tablicy ze sztucznego kamienia możemy odczytać informacje o pochowanym tu weteranie wojny francusko-pruskiej 1870-1871 Antonie Szczepanskim (1839-1914).

 

Chrzanowo - cmentarz ewangelickiZ kolei duży kamienny obelisk upamiętnia Wilhelmine Donder z domu Mentel po pierwszym mężu Gerlitzki (1867-1932).

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.8438
Długość : 22.278

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map