Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Kętrzyn - cmentarz wojenny - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Kętrzyn - cmentarz wojenny (Kętrzyn)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 25-05-2016 16:09:51
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 06-06-2016 12:36:48
Kętrzyn - cmentarz wojenny
pdf

Kętrzyn (daw. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils)

 


Cmentarz wojenny o powierzchni 9.800 m kw. powstał przy lazarecie. Jego istnienie zapoczątkowało pochowanie żołnierzy armii niemieckiej walczących i poległych w okolicy Gierdawy dnia 6 września 1914 r. Wśród zmarłych w lazarecie byli również żołnierze armii rosyjskiej, francuskiej i rumuńskiej.
Kętrzyn - cmentarz wojennyBył to cmentarz-park, z układem alei, nasadzeniami drzew wokół cmentarza, alejkami dzielącymi na 4 kwatery, z rzędem mogił ziemnych z leżącymi krzyżami ze sztucznego kamienia. Nad całością dominowała rotunda z kamiennych ciosów o wysokości 11 m i średnicy 12 m, która nadawała cmentarzowi monumentalny charakter. Był to jedyny tego typu cmentarz w Prusach Wschodnich.
Po II wojnie światowej cmentarz został zniszczony, w 1950 r. na polecenie władz państwowych rozebrano rotundę. Całkowita dewastacja nastąpiła w 1976 r. podczas budowy hotelu, do której wykorzystano kamienne elementy rotundy.
Od 2003 r. Gmina Miejska Kętrzyn rozpoczęła renowację cmentarza.

 

Kętrzyn - cmentarz wojennyKętrzyn - cmentarz wojennySpoczywa na nim: 258 zołnierzy armii niemieckiej (w tym 101 poległych głównie w bitwie nad jeziorami mazurskimi we wrześniu 1914 r.), 75 żołnierzy armii rosyjskiej, 2 żołnierzy armii francuskiej i 1 żołnierz armii rumuńskiej.
W czasie II wojny światowej na cmentarzu chowano poległych żołnierzy niemieckich i radzieckich, których prawdopodobnie ekshumowano po 1948 r. i przeniesiono na cmentarz w Giżycku.

źródło informacji

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.0813
Długość : 21.3542

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map