Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Labuszewo - dawny cmentarz ewangelicki - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Labuszewo - dawny cmentarz ewangelicki (Labuszewo)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 11-11-2014 21:13:39
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 12-11-2014 11:35:01
Labuszewo - dawny cmentarz ewangelicki
pdf

Labuszewo (niem. Haasenberg) w gminie Biskupiec.

 


Labuszewo - dawny cmentarz ewangelickiNazwa wioski od 1948 r. pochodzi od nazwiska pochowanego tu  Bogumiła Labusza 1860-1919, działacza mazurskiego, współzałożyciela pisma "Mazur" oraz Banku Mazurskiego. W Labuszewie mieszkał także pochowany na tym cmentarzu Gustaw Leyding 1865-1948, współzałożyciel mazurskiej Partii Ludowej. W marcu 1923 r. w mieszkaniu prywatnym Bogumiła Labusza (juniora) odbyło się zebranie założycielskie Zjednoczenia Mazurskiego, reaktywujące ruch polski po przegranym plebiscycie w 1920 r.

W Labuszewie urodził się w 1899 Gustaw Leyding-Mielecki junior (Gustaw Leyding pseudomim Mielecki), syn Gustawa. W latach powojennych sołtysem był Otton Leyding (syn Gustawa, brat Gustawa juniora).

Cmentarz, z inicjatywy Pana Andrzeja Małyszki ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, siłami Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego oraz grupy zaprzyjaźnionych osób porządkowany jest od 2010 r. Obiekt nie jest objęty opieką konserwatorską, właściciel terenu to Urząd Gminy Biskupiec.

Najcięższe prace zostały już przez nasze stowarzyszenie wykonane podczas dotychczasowych akcji. Teren cmentarza nadal wymaga systematycznej opieki, aby ponownie nie zarósł. Cała akcja od początku ma charakter wolontariatu

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.7962
Długość : 20.9892

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map