Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Leśny Zakątek - pomnik oficera NKWD Mereckiego, jednego z dwóch pierwowzorów postaci Hansa Klossa - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Leśny Zakątek - pomnik oficera NKWD Mereckiego, jednego z dwóch pierwowzorów postaci Hansa Klossa (Leśny Zakątek)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 05-07-2014 22:15:23
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 08-07-2014 13:02:45
Leśny Zakątek - pomnik oficera NKWD Mereckiego, jednego z dwóch pierwowzorów postaci Hansa Klossa
pdf

Leśny Zakątek (niem. Waldkater) w gminie Kowale Oleckie


Leśny Zakątek - pomnik oficera NKWD Mereckiego, jednego z dwóch pierwowzorów postaci Hansa KlossaNa rozstaju dróg stoi pomnik w formie przypominający wiejskie monumenty pierwszowojenne. Treść i data powstania są jednak zupełnie inne.

"Bohater" nazywał się Henryk Merecki i w 1944 był porucznikiem NKWD zrzuconym na tyły frontu wschodniego w Prusach Wschodnich. Merecki był szeregowym żołnierzem AK w lasach Suwalszczyzny, ale przydzielony jako przewodnik do sowieckiej grupy dywersyjnej zapałał sympatią do sowieckich komandosów, którzy dużo strzelali, mordowali i wykonywali masę akcji, które powodowały represje Niemców w stosunku do ludności cywilnej. Zdezerterował z AK i po kilkutygodniowym szkoleniu został porucznikiem NKWD, którego uczyniono dowódcą oddziału dywersyjnego. W Prusach na tyłach wojsk niszczyli linie łączności, zabijali oficerów, napadali na gospodarstwa rolne itd. Działali w niemieckich mundurach. Oddział został wytropiony i ścigany po terenie Puszczy Boreckiej. Trzech ludzi z grupy: Merecki, kobieta łącznościowiec i jeden żołnierz przedostali się do Gołdapi. Tam ukryli się na strychu drewnianego domu. Otoczeni przez wojsko bronili się. Zginęła kobieta i żołnierz. Merecki przebrał w mundur oficera martwego kolegę i wysadził strych granatem. Sam schował się w między deskami podłogi, a sufitu. Kto wie jak wyglądają poniemieckie domy wiedzą, że w tym "schowku" jest sporo miejsca.
Ten motyw jest w I części "Stawki większej niż życie" w odcinku pt.: "Wiem, kim jesteś".
Merecki  został zastrzelony z wyroku sądu AK w 1945 w swoim domu. Przyczynił się do aresztowania wielu ludzi związanych z ruchem oporu na Suwalszczyźnie. Losy kilkuset ofiar tych aresztowań po dziś dzień nie są znane. Najprawdopodobniej zostali rozstrzelani w lasach Puszczy Romnickiej, która przez dłuży czas była pod kontrolą wojsk NKWD. Merecki został pochowany w mundurze majora NKWD, dostał awans po śmieci... więc jego zasługi były znaczne, jeśli w kilka miesięcy awansuje się od szeregowca do majora bez nawet małej matury.

Tekst za blogerem Markiem P. walczącym o prawdę...

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.1302
Długość : 22.1662

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map