Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Orzysz - cmentarz wojskowy z pomnikiem - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Orzysz - cmentarz wojskowy z pomnikiem (Orzysz)

resize
Autor informacji : tadeusz1
Data utworzenia informacji : 01-08-2013 12:07:55
Autor modyfikacji : Adam Rajkiewicz
Data modyfikacji informacji : 31-10-2016 15:02:58
Orzysz - cmentarz wojskowy z  pomnikiem
pdf

Orzysz (niem. Arys, prus. Aris)

 


Cmentarz wojskowy przy ul. Wyzwolenia z 2 bramami i pomnikiem wpisany do rejestru zabytków pod nr A-3164 z dn. 27.06.1991

Składa się z dwóch części: niemieckiej i alianckiej.

Część niemiecka jeszcze przed 1914 r. służyła jako cmentarz wojskowy, na którym chowano żołnierzy zmarłych na terenie Orzysza w czasie służby wojskowej, w wyniku chorób lub na skutek wypadków na poligonie. Zachowały się w zbiorach muzealnych 24 drewniane krzyże z terenu cmentarza dotyczące żołnierzy poległych między 1910 r., a 1924 r. Na terenie części niemieckiej dokonywano również pojedynczych pochówków żołnierzy poległych w czasie działań I wojny światowej (Dehnen podaje zaledwie jedną osobę - Leutn. Buchholz z Inf. R. 4). Zachowała się również pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego poległego w 1939 roku.

Wśród pochowanych na części alianckiej znajdują się, oprócz ofiar walk, również żołnierze więzieni w pierwszowojennym obozie jenieckim w Orzyszu (Rosjanie, Rumuni, Francuzi i Anglicy). Na bocznych płaszczyznach pomnika, stojącego w centrum cmentarza jenieckiego znajdują się inskrypcje:

  • "A LA MÉMOIRE DES SOLDATS FRANÇAIS MORTS EN CAPTIVITÉ".
  • "Миръ праху Вашему дорогiе братья".
  • "1914 г. 21 VII".
  • "Не въ силѣ Богъ, а въ правдѣ".

Zachowała się jedna stella żołnierza brytyjskiego zmarłego w niewoli. Brak danych o pozostałych poległych pochowanych na terenie części alianckiej. Archiwalne zdjęcia wskazują, że większość pochowanych stanowili żołnierze rosyjscy, o czym świadczą prawosławne krzyże.

źródło informacji

Orzysz - cmentarz wojskowy z  pomnikiem W zbiorach Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, w Orzyszu, przy ulicy Giżyckiej 9, znajduje się kilkanaście drewnianych krzyży pochodzących z tego cmentarza. Są to krzyże z grobów żołnierzy armii niemieckiej, którzy zginęli lub zmarli pełniąc służbę lub będąc na ćwiczeniach w garnizonie orzyskim, w pierwszej i drugiej dekadzie XX wieku.

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.8011
Długość : 21.9585

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map