Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Gubławki - zabytkowy dwór - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Gubławki - zabytkowy dwór (Gubławki)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 22-03-2010 15:55:01
Autor modyfikacji : Kazimierz Skrodzki
Data modyfikacji informacji : 04-02-2012 22:12:09
Gubławki - zabytkowy dwór
pdf

Gubławki (niem. Gablauken),  gmina Zalewo

Zabytkowy dwór, obecnie dom nr 10, wybudowany w XIX/XX stuleciu, nr rej.: A-2224 z 9.02.2006r.

Dwór usytuowany jest przepięknie, na cyplu, skąd otwiera się daleki widok na Jeziorak. Prowadzi  do niego aleja biegnąca wzdłuż jeziora. Sam dwór niezbyt urodziwy, ale duży i wygodny. Wzniesiony z czerwonej cegły, dwukondygnacyjny, posadowiony na kamiennej podmurówce na planie litery „T”, przykryty dachem mansardowym. Front dworu skierowany jest na stronę wschodnią a jego pozostała część wychodzi ku brzegom zatoki Kraga w kierunku południowym. Ozdobą dworu w Gubławkach były dwie werandy porośnięte winną latoroślą oraz duże schody zewnętrzne wiodące z czworokątnego dziedzińca do wnętrza budowli. Od strony jeziora do dworu przylegały dwa przedzielone trawnikiem ogrody o łącznej powierzchni 3 morgi. W piwnicach dworu mieściły się pomieszczenia kuchenne oraz spiżarnia zajmująca 7 izb, na parterze były biura zarządcy dóbr, jadalnia, 4 pokoje mieszkalne i trzy sypialnie. Na pierwszym piętrze przeznaczonym dla właściciela dóbr i jego gości urządzono 13 pokoi gościnnych, powyżej pierwszego piętra był strych. Z dawnego założenia zachowały się niewielkie pozostałości parku i fragmenty niegdyś dość dużego podwórza gospodarczego.
W 1820 roku właścicielem majątku był von Buddenbrock. Rodzina Dorgerloh, dorobiwszy się w branży tytoniowej, zakupiła dla swoich trzech synów majątki w Prusach Wschodnich, między innymi Karpowo i Gubławki  z dworem pięknie położonym na półwyspie nad jez. Jeziorak. August Dorgerloh (ur. 14.04.1819 r. w Eisleben, zm. 1901 r. w Berlinie) był znanym kolekcjonerem dzieł sztuki, zwłaszcza miedziorytów gdańskiego rysownika, grafika i malarza Daniela Mikołaja Chodowieckiego (1726-1801). August Dorgerloh zbierał ponadto rysunki wschodniopruskich kościołów drewnianych, a także eksponaty z wykopalisk archeologicznych. Jest on autorem artykułu o najstarszym drewnianym kościele w Prusach Wschodnich, w Rychnowie, pow. ostródzki. Dorgerloh przekazał swoje zbiory Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu (Fundacja Dorgerloha ).
Posiadłość w Gubławkach, liczącą 25 włók gruntów zakupił od Dorgerloha w 1880r., głównie dla uroku miejsca, hrabia Karl Finck von Finckenstein z Jaśkowa. Majątek był zaniedbany, ale przez nowego właściciela, na przełomie XIX/XX w. został doprowadzony do rozkwitu. W roku 1912 nowo wybudowany dwór zyskał miano “wdowiej siedziby”, gdyż zamieszkiwała tu wdowa po Karlu, hrabina Helene Finck von Fickenstein. Po niej w 1925 roku dwór i dobra w Gubławkach odziedziczył jej syn hrabia Hans Joachim Finck von Finckenstein, który był ostatnim właścicielem dworu i dóbr w Gubławkach. Finckensteinowie nie ewakuowali się zgodnie z rozkazem Kocha i pozostali w majątku niemal do końca 1945r. Po wojnie majątek był przez cały czas PGR. Pod koniec XX wieku ówczesny dzierżawca T.N. uzgodnił z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Olsztynie projekt adaptacji wspaniale zachowanych budynków gospodarczych na ośrodek pracy twórczej. Niestety, doszło do rozebrania tych budynków i sprzedania materiałów z ich rozbiórki. Obecnie dwór stoi niezamieszkały i niszczeje.

Źródła:
1. Dzieje Ziemi Zalewskiej, Zalewo 2005, s. 353 i 445.
2. Jackiewicz-Garniec M., Garniec M., Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1999. s.286.
3. Der Kreis Mohrungen. Ein ostpreuss. Heimatbuch, zsgest. v. W. F. von Wrangel, Würzburg 1967, s.271-273.
4. Niesiobędzki W., Zamki, pałace i inne zabytki Powiatu Iławskiego. Przewodnik historyczno-krajoznawczy, Iława 2003, s.84-85
Patrz też linki

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.7407
Długość : 19.6487

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map