Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Rańsk - wieś - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Rańsk - wieś (Rańsk)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 19-10-2009 23:06:01
Autor modyfikacji : tadeusz1
Data modyfikacji informacji : 16-11-2011 09:39:36
Rańsk - wieś
pdf

Rańsk, gmina Dźwierzuty (niem. Rheinswein)


Rańsk - wieśHistoria

Rańsk, dawniej Rheinswein, to mała, malownicza wieś, której początki sięgają XIV w. Swoją nazwę wzięła od Jeziora Rańskiego nad brzegiem, którego jest położona.

W 1486r. Wielki Mistrz Krzyżacki nadaje braciom Kuchmeister von Sternberg kompleks dóbr tzw. rańskich. Wiele razy dobra te są dzielone i przechodzą z rąk do rąk. Właścicielami rańskich włości byli członkowie rodów von Boyen, von Taubenheim, von Groeben czy von Berg.

Na początku XX w. część majątku w Rańsku rozparcelowano, część nadal stanowiła dobra szlacheckie. Do dzisiaj zachowały się niektóre ze starych zabudowań Rańska - część budynków folwarcznych, obora, młyn, domy z czerwonej cegły, dawna mleczarnia.

Najbardziej wyjątkowy ze wszystkich rańskich zabudowań jest kościół ewangelicko - augsburski. Wzniesiony został w latach 1815 – 1827. Budulcem były typowe dla tych terenów kamienie polne, naniesione tu przez lodowiec w czasie ostatniego ze zlodowaceń. Ciekawe jest połączenie muru kamiennego z murem pruskim, z którego zbudowana została górująca nad okolicą wieża. W kościele tym stale odbywają się msze odprawiane przez przyjezdnego pastora.

 


Okolica

Rańsk to malownicza i spokojna wioska w powiecie szczycieńskim. Położony jest na północno - wschodnim brzegu Jeziora Rańskiego przy drodze nr 600 Szczytno - Mrągowo. We wsi znajdują się dwa sklepy spożywcze i piekarnia, w której zawsze można kupić świeże mazurskie pieczywo. Okoliczne domy zbudowane są w mazurskim stylu z zalegających na polach kamieni.
Nad Rańskiem góruje ewangelicki kościół, w którym regularnie odbywają się msze.

Okolice Rańska posiadają unikalne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Osobliwością są najstarsze
 w Europie 200 – letnie jałowce, liczne wyniosłe dęby, sosny i brzozy. Okoliczne lasy i brzegi jezior zamieszkują łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki i bobry.
Cierpliwy obserwator z pewnością wypatrzy orła bielika, rybołowa i bociana czarnego. Na  wyspie zamieszkują kormorany.Ranki i wieczory wypełnia klangor żurawi.

Wokół Rańska rozciąga się wiele jezior, po których można żeglować, wędkować i nurkować. Jeziora wokół Rańska objęte są strefą ciszy, co sprawia, że wypoczynek nad nimi jest prawdziwą przyjemnością. Lasy obfitują w grzyby , jagody i żurawiny, a wędrując nimi można znaleźć ślady dawnego osadnictwa.

źródło informacji

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.7048
Długość : 21.0932

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map