Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Bałoszyce - zabytkowy zespół pałacowy - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Bałoszyce - zabytkowy zespół pałacowy (Bałoszyce)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 22-03-2010 12:09:40
Autor modyfikacji : Marek i Ewa Wojciechowscy
Data modyfikacji informacji : 08-01-2011 12:49:28
Bałoszyce - zabytkowy zespół pałacowy
pdf

Bałoszyce (niem. Gr. Bellschwitz), gmina Susz


 © Marek i Ewa Wojciechowscy
Bałoszyce - zabytkowy zespół pałacowy

Bałoszyce są prastarym terenem osadnictwa. Wykopaliska grobów i monet wskazują, że teren Bałoszyc zamieszkiwały szczepy gotyckie. Bałoszyce(pod nazwą Belczicz) po raz pierwszy wymienione zostały w 1315r. w dokumencie określającym granice Jakubowa Kisielickiego.
Źródła historyczne podają, że w XVII wieku Baltazar von Brunneck ożenił się z Heleną von Schlubhut z Gałdowa która majątek bałoszycki wniosła do tego małżeństwa.

W 1850r. ówczesny właściciel - Magnus von Brunneck przebudował dwór w stylu neogotyku angielskiego według planów Luisa Rungego który wzorował się na zamku Babelsberg w Poczdamie. W I połowie XIX w. majątek w Bałoszycach znakomicie prosperował dzięki produkcji gorzałki i hodowli szlachetnych ras owiec – merynosów, oprócz owiec Bałoszyce słynęły z hodowli koni albinosów szlachetnej krwi.

Przedstawiciele rodu Brunnecków zajmowali ważne stanowiska wojskowe i państwowe np. Wilhelm Magnus von Brunneck był majorem i gubernatorem Królewca, Kłajpedy i Pilawy, inspektorem generalnym wszystkich wschodnio-pruskich pułków, w 1805r. został marszałkiem polnym, Magnus Roland Hrabia von Brunneck był pierwszym burrgrabią zamkowym w Malborku, a w 1900r. podniesiono go do stanu hrabiowskiego, był członkiem Konwentu Zakonu Joannitów. Ostatni właściciel Bałoszyc hrabia Manfred von Brunneck został w 1907r. Starostą Królewca, a od 1916r. był wojewodą Prus Wschodnich, za działalność w kulturze i w nauce otrzymał z Uniwersytetu w Królewcu tytuł: Dr. H.c. , trzy razy panowie von Brunneck byli długoletnimi starostami suskimi. Majątek bałoszycki w rękach rodów Brunnecków pozostawał do 1945r.

Po II wojnie światowej mieścił się w nim Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej, w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia wykonano gruntowny remont i Pałac zaadaptowano na ośrodek wypoczynkowy. W 2002r. Pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi znajdującymi się na powierzchni 13,5 ha został sprzedany prywatnym właścicielom, którzy po modernizacji utrzymali funkcję hotelową obiektu.

więcej informacji:


Zabytkowy zespół pałacowy, z  połowy XIX wieku, nr rej.: 261/93 z 1.04.1993 i z 27.01.1994r. W skłąd zespołu wchodzą:

- pałac, nr rej.: 736 z 19.11.1967 - park, nr rej.: j.w. - amfiteatr (pozostałości) - brama parkowa - rządcówka - stajnia cugowa i wozownia, 3 ćwierć XIX wieku - 4 budynki gospodarcze - budynek odźwiernego , (przy bramie) - 2 bramy wjazdowe

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.6735
Długość : 19.2824

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map