Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Skarżyn - kościół pw. Chrystusa Króla - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Skarżyn - kościół pw. Chrystusa Króla (Skarżyn)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 23-05-2012 11:50:18
Autor modyfikacji : Adam Rajkiewicz
Data modyfikacji informacji : 03-03-2016 14:14:09
Skarżyn - kościół pw. Chrystusa Króla
pdf

Skarzyn (niem Richtenberg) gmina Biała Piska


Skarżyn - kościół pw. Chrystusa Króla W skład parafialnego zespołu architektonicznego wchodzi kościół i plebania. Obydwa obiekty są ściśle związane z dziejami ówczesnej społeczności lokalnej wyznania ewangelickiego, a na ich powstanie należy patrzeć w duchu historyzmu. W 1902 r. utworzono bowiem w Skarżynie zbór ewangelicko-augsburski. Plebania (wówczas pastorówka) została wzniesiona prawdopodobnie tuż po 1903 r. i była nieco mniejsza od projektowanej. Dolna kondygnacja pełniła tymczasowo funkcję kaplicy. Jak miało się okazać, przyszło jej pełnić tę funkcję bardzo długo. W miejscu, w którym stoi dzisiejsza świątynia, stał kiedyś kościół drewniany, który prawdopodobnie spłonął.

Skarżyn - kościół pw. Chrystusa Króla Idea wzniesienia kościoła w Skarżynie pojawiła się wraz z utworzeniem tutaj ewangelickiej parafii w 1902 r. Mamy bowiem w tym okresie do czynienia ze wzmożoną aktywnością budowlaną subwencjonowaną przez Komisję Osiedleńczą, która nawiązała współpracę z Ministerstwem Robót Publicznych (Ministerium der öffentlischen Arbeiten), gdzie departamentem budownictwa (Dezernat für Kirchenbau) kierowali kolejno Fridrich Alder i Oskar Hossfeld. Przygotowywane tam projekty były następnie realizowane pod nadzorem lokalnych władz budowlanych.

       Projekt budowy kościoła w Skarżynie pochodzi  z berlińskiej pracowni projektowej przy Ministerstwie Robót Publicznych. Można go odnaleźć w książce Oskara Hossfelda wydanej w 1911 r. Projekt powstał w jego pracowni już w 1903 r. jako rezultat pracy zespołowej. Hossfeld zlecał tego typu zadania młodym architektom pracującym po ukończeniu studiów.

Obecny kościół pw. Chrystusa Króla w Skarżynie został  wybudowany dopiero w latach 1927-1929 (najprawdopodobniej już w 1928 r.), kiedy pastorem w Skarżynie był Wilhelm Döring (1920-1939?). Wyraźnie odbiega on od projektu tak w planie, jak i w bryle. Został bowiem znacznie uproszczony.

źródło informacji

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.6123
Długość : 22.2227

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map