Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Prostki, duża wieś mazurska, siedziba gminy - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Prostki, duża wieś mazurska, siedziba gminy (Prostki)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 22-05-2012 20:42:03
Autor modyfikacji : tadeusz1
Data modyfikacji informacji : 23-05-2012 10:54:51
Prostki, duża wieś mazurska, siedziba gminy
pdf

Prostki, duża wieś mazurska, siedziba gminyProstki (niem. Prostken)


Duża mazurska wieś gminna, dawniej na granicy Prusko Litewskiej i Prusko - Rosyjskiej

Na południowy wschód od Prostek, koło wsi Bogusze, znajduje się zabytkowy słup graniczny z 1545 r. Aby tam dotrzeć, należy skręcić w Prostkach w lewo na Kopijki (przy kościele), po czym kierować się specjalnym oznakowaniem, końcowy odcinek do słupa granicznego wyznacza obłożona kamieniami na poboczach aleja. Inskrypcja na słupie, w języku łacińskim przekazuje  następujące treści:

"Kiedy Zygmunt August sprawował rządy w państwie ojca a margrabia Albert I panował, ów nad Jagiełły dwojga imion starodawnymi grodami, ten nad krajem Prusów w pokoju piastował władzę wyniesiony postał ten słup, który miał oznaczać linię graniczną kraju oraz rozgraniczać tereny obu władców. Koku 1545. Miesiąca sierpnia".

W 1656 r. książę elektor pruski dopuścił się zdrady wobec króla polskiego, wspierając atakujące Polskę oddziały szwedzkie Karola Gustawa. W odwecie hetman Wincenty Gosiewski poprowadził do Prus wojska litewskie, wspierane przez oddział tatarski Subchana Ghazi-agi. Właśnie w okolicach Prostek doszło do starcia z oddziałami prusko-szwedzkimi, dowodzonymi przez generała Jerzego Fryderyka Waldecka i litewskiego renegata (późniejszego namiestnika Prus Wschodnich) — księcia Bogusława Radziwiłła. Prusacy i Szwedzi, broniący przepraw przez rzekę Ełk, zostali przez Litwinów  Tatarów rozgromieni (3 tys. zabitych, 2 tys. jeńców), a skutkiem tej bitwy był „potop" litewsko-tatarski, który rozlał się szeroko po Mazurach. Nieszczęście to, które jeszcze po wiekach pozostawiło swój ślad w legendach oraz różnych nazwach miejscowych, opisał poetycką polszczyzną pastor Tomasz Molitor z Różyńska  w  poemacie „O wtargnieniu tatarskim do Prus, roku 1656".

W latach 1942 — 1944 funkcjonował tutaj obóz Stalag 68 Sudauen, w którym więziono jeńców rosyjskich, francuskich i włoskich oraz dokonywano eksterminacji polskich i litewskich Żydów. Uśmiercono tutaj około 23 tysiące osób


źródło informacji : Wojciech Marek Darski "Mazury od środka- Bedeker dla przyjaciół"

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.6982
Długość : 22.4341

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map