Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Elbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiaj - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Elbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiaj (Elbląg)

resize
Autor informacji : Jerzy Zaskiewicz
Data utworzenia informacji : 23-11-2011 14:00:20
Autor modyfikacji : Jerzy Zaskiewicz
Data modyfikacji informacji : 23-11-2011 14:25:39
Elbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiaj
pdf

Elbląg (niem. Elbing, prus. Elbings)


 © ze zbiorów Jerzego Zaskiewicza

Elbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiajElbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiajUlica Kowalska na elbląskim Starym Mieście od kilkuset lat nazywa się tak samo. Niestety z wyglądem już jej się tak nie udało. Rok 1945 praktycznie zlikwidował większość zabudowy Starego Miasta, a dalsze działania porządkujące nowej władzy zrobiły resztę. Ale ulice istniały. Po Starym Mieście jeździł nawet tramwaj, mimo, że nie było ono zamieszkałe. Tak naprawdę odżywało w niedziele podczas nabożeństw w kościele św. Mikołaja.
Mijały lata, na Starym Mieście wyrosły drzewa. Drzewa są bardzo ładne i pożyteczne, ale tak się dziwnie składa, że ludzie wolą mieszkać w domach. I na drzewach Starego Miasta wiły sobie gniazda ptaki. Powstawały plany zabudowy, ale na szczęście nie zostały nigdy zrealizowane. Nastały ciekawe lata 80-te XX wieku. Zwracam uwagę, że największe chińskie przekleństwo brzmi: "obyś żył w ciekawych czasach."Elbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiajElbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiaj

Ale na Starym Mieście coś drgnęło. Na ulicy Kowalskiej też. Dokonano częściowej zabudowy, wprawdzie całkowicie odchodząc od dawnego wyglądu. A i materiały budowlne nie były z najwyższej półki.
Nastał wiek XXI. I znowu ruszyły prace budowlane. Brali się do nich wszyscy - i ci którzy potrafią i tacy co "nie umiem, ale lubiem". Obecnie ulica Kowalska jest zabudowana z obu stron. Strona z lat 80-tych XX wieku, powiedzmy sobie, wygląda jak wygląda.

Elbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiajElbląg - ulica Kowalska dawniej i dzisiajUlica Kowalska nie wygląda jak przed stu laty. Nie jeździ po niej tramwaj - zlikwidowany w roku 1967. I gwarantuję, że nigdy już tak wyglądać nie będzie. Ale jest i mieszkają tu ludzie. A jak wiadomo miasta są dla ludzi.
Oczywiście słychać głosy, że elbląskie Stare Miasto to tylko atrapy ze styropianu. Jest w tym dużo słuszności. Ale trzeba się zastanowić, czy mamy mieć Stare Miasto takie jakie możemy mieć, czy dać sobie spokój i poczekać na lepsze czasy. Zwracam uwagę, że czekamy już ponad 60 lat. I podobno lepiej to już było....

więcej o okolicy

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.1591
Długość : 19.3969

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map