Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Elbląg - zburzone i odtwarzane stare miasto - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Elbląg - zburzone i odtwarzane stare miasto (Elbląg)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 20-12-2010 15:02:07
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 26-08-2012 14:19:08
Elbląg - zburzone i odtwarzane stare miasto
pdf

Elbląg - zburzone i odtwarzane stare miastoElbląg (niem. Elbing, prus. Elbings)


 Elbląg - zburzone i odtwarzane stare miastoElbląg - zburzone i odtwarzane stare miasto

Początki miasta przypadają na rok 1237. Wówczas to nad brzegiem rzeki Elbląg Krzyżacy założyli zamek obronny. Wokół niego wyrosła osada handlowa. W 1246 roku otrzymała ona prawa miejskie, lubeckie. W Elblągu znajdowała się wówczas siedziba krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego. W XIV wieku Elbląg był ważnym ośrodkiem portowym, należał do związku miast hanzeatyckich. O zamożności dawnych Elblążan świadczą wyniki prac wykopaliskowych, prowadzonych na Starym Mieście.

Ważną datą w historii miasta było jego przystąpienie w 1440 roku, do Związku Pruskiego. Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku Elblążanie złożyli hołd królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle, ofiarowując mu zdobyty zamek krzyżacki. Jednakże dopiero po pokoju Toruńskimw1466 roku Elbląg wszedł w skład państwa polskiego. Miasto otrzymało liczne przywileje od królów polskich, stało się ważnym portem morskim. Wojny jakie przetoczyły się przez te tereny w XVI i XVII w przyniosły zarazy, grabieże i kontrybucje.
Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Elbląg został wcielony do państwa pruskiego. Ożywienie miasta nastąpiło w XIX wieku. Elbląg znalazł się na szlaku kolejowym. Do eksploatacji przekazany został kanał Ostródzko-Elbląski. Powstały zakłady, m.in. browar, fabryka cygar, lokomotyw i samochodów. Szczególne znaczenie dla miasta miała jednak stocznia, założona przez Ferdynanda Schichau. W Elblągu budowano m.in. torpedowce, łodzie podwodne i lokomotywy.

Elbląg - zburzone i odtwarzane stare miastoW 1945 roku miasto wróciło do Polski. Wskutek działań wojennych, oraz już po przejściu frontu Elbląg został zniszczony w około 65 proc. Szczególnie ucierpiało Stare Miasto. Zabytkowe kamieniczki legły w gruzach. Inne, uszkodzone, rozebrano. Niestety nigdy nie odtworzono historycznego układu urbanistycznego. Wyjątkiem jest podjęta przez laty próba "kamieniczkowej" zabudowy rejony Starego Miasta.  Na archiwalnym  zdjęciu lotniczym widoczne jest uporządkowane hanzeatyckie miasto, jakiego nie znamy.

  z kolekcji Jerzego Zaskiewicza

Elbląg - zburzone i odtwarzane stare miasto

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.1592
Długość : 19.3957

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map