Notice: Undefined index: userLang in /home/users/infointravel/public_html/ciekawemazury/gotoPoint.php on line 9
Bęsia - Zabytkowy wiatrak holender - Ciekawe Mazury
logoutZaloguj/ZarejestrujLoguj z FB logoutKontakt Lang_plLang_de
O 

Bęsia - Zabytkowy wiatrak holender (Bęsia)

resize
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 13-08-2010 11:33:37
Autor modyfikacji : Warmiak50
Data modyfikacji informacji : 16-01-2014 14:01:01
Bęsia - Zabytkowy wiatrak holender
pdf

sia, gmina Kolno (dawniej prus. Bansē, niem Bansen)

Zabytkowy wiatrak holenderZabytkowy wiatrak holenderski znajduje się na przeciwko parku pałacowego, po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej nr. 596. Ze wzniesienia, na którym stoi roztacza się ładny widok. Obiekt nadal nadaje się do uratowania.

- wiatrak holender wpisany jest do rejestru zabytków pod, nr rej.: 622 z 7.10.1967r.

Przywilej na młyn w Bęsi wydano w  roku 1437. Jednak potwierdzenie jego nastąpiło 8 sierpnia 1527r dla Stanisława Ossara, szlachcica, właściciela majątku lennego w Bęsi w latach 1527-1537.  Następnie w dziejach historycznych brak jest dalej informacji o młynie w Bęsi. 

Budowę nowego wiatraka murowanego, typu holenderskiego  w Bęsi rozpoczęto w 1808r z ruchoma tylko "czapą", a ukończono go w 1810r. Dokumentuje to umiejscowiona na szczycie „czapy” charakterystyczna metalowa chorągiewka z datą  „1810”. Jest to budowla w dolnej części murowana, wyżej drewniana kryta gontem, czterokondygnacyjna, zbudowana na planie ośmiokąta, zdobiona półkolistym szczytem,

    Wiatrak jako młyn pracował do do roku 1955 kiedy to w lutym gwałtowna wichura zniosła dach, uszkodziła koło paleczne i zerwała skrzydła. Do roku 1962 wiatrak służył jako magazyn, a nawet jako obora. Później niszczał, a po groźnym pożarze omal się nie zawalił. 
  W latach 1973 – 1974, dzięki ogromnemu wysiłkowi i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia "Pojezierze", mieszkańców, a także pracowników działającego wówczas Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego dokonano renowacji i adaptacji wiatraka. Obiekt odzyskał swój blask. Na parterze mieściła się sala spotkań-wystaw, taneczna. Na I piętrze kawiarnia, na pietrach II-III muzeum młynarstwa. III piętro - urządzenia napedowe skrzydeł.
Od 1998r właścicielką działki  na której stoi  zabytkowy  wiatrak  jest  osoba prywatna i od tego czasu nie użytkowany popada w błyskawiczną ruinę. Do 2009r istniało w nim Muzeum Młynarstwa Powietrznego. Ponad 200 letnie eksponaty nadal znajdują się we wnętrzu wiatraka. >>> http://naszabesia.pl.tl/Historia-wiatraka.htm

 

 

 

Więcej informacji na stronie: www.naszabesia.pl.tl

B/S

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.9478
Długość : 20.9994

Zapraszamy do uzupełnienia opisu
 
Podziel się:   FacebookWykoptwitter.comFlaker.plDiggPingerNasza klasaGoogle BookmarksBlipnijGoogle buzzMaildel.ocio.us
Google Map